Ani v prípade Vladka sa skutok nestal!

Autor: Peter Koska | 5.4.2017 o 21:50 | (upravené 6.4.2017 o 12:25) Karma článku: 9,68 | Prečítané:  2286x

V pondelok 3.10.2016 nadránom sa náš nevychovaný,no inak šikovný, futbalový reprezentant Vladimír Weiss ml.dopustil činu nehodného futbalového reprezentanta krajiny. Dnes dňa 7.4.2017 bol vynesený ortieľ....

Vladimír Weiss patrí bezpochyby k našim najtalentovanejším futbalistom, ktorý však, ako to je koniec koncov aj momentálne "v kurze", dopláca na svoje správanie, ktoré je nehodné reprezentanta Slovenskej Republiky. Futbalista by mal byť totiž vzorom pre mladých začínajúcich hráčov, z ktorých každý, tak ako kedysi aj my, majú svoje idoly, na ktoré sa raz chcú podobať. Avšak recidívne správanie aké predvádzajú dlhodobo dvaja "enfants terribles" slovenského futbalu-V. Weiss a M. Stoch, nemôže byť ani náhodou vzorovým pre našu spoločnosť. Samozrejme, niektorí si povedia, že si to môžu dovoliť, pretože ide o top hráčov, ktorí nás neraz zachránili v tých najťažších zápasoch. Ale treba si položiť principálnu otázku, a to, že či : "Je prijateľné, aby sme tolerovali fakt, že športový talent je jediným merítkom, na základe ktorého budeme hodnotiť osobnostný profil hráča?".

Moja odpoveď na túto otázku je NIE. Samozrejme, aj športovec je len obyčajný človek z mäsa a kostí, ktorého súkromie je navyše sledované v omnoho väčšej miere, ako je bežné u iných. Koniec koncov, prípad "Vladka" nie je žiadnym svetovým unikátom. Tak ako my máme Weissa a Stocha, takisto Taliansko má Balotelliho, Anglicko má Adama Johnsona, Česi majú Davida Limberského atď. atď. V prípade každého z menovaných hráčov, je nepochybné, že oplývajú obrovským talentom a majú (mali?) na to, aby si ich svet pamätal aj po konci kariéry tak ako Zidana, Henryho, Maldiniho či Pelého. Samozrejme, aj Maradonnu pozná každý, lebo išlo o vskutku výnimočného hráča, ktorý sa nenarodí zo dňa na deň. Ale pýtam sa, stálo mu za to, že namiesto toho aby sme dnes o ňom hovorili ako o hráčovi s nadpozemskými schopnosťami, nedávame za jeho velebením bodku, no musíme pridať to spochybňujúce no zároveň opodstatnené "ALE"?

A obdobným je aj prípad  Vladimíra Weissa, ktorý svojím nezodpovedným správaním vyvoláva polemiku, ktorá sa netýka len jeho výkonov na futbalovom trávniku. Tento problém je ďaleko rozsiahlejší, pretože sa dotýka roviny morálno-právnej. Inými slovami, čo si povie bežný človek ctiaci si po celý život svätosť zákona, keď vidí "papaláške" správanie istého okruhu "prominentných ľudí", ktorí si na drzovku a rovnako (a to je dôležité poznamenať!) vopred si uvedomujúc následky svojich činov, robia čo chcú, pretože si myslia, že právo pre nich neplatí?

Zhňme si, čo sa stalo. V osudnú noc, deň pred reprezentačným zrazom, bol o piatej ráno 27 ročný slovenský futbalista, s inak nevinne vyzerajúcou detskou tváričkou (aj preto všade čítame a počujeme Vladko), zastavený dvomi policajtmi ako šoféroval auto, v ktorom okrem neho, bolo doslova natlačených ďalších 9 osôb, pravdepodobne v podguráženom stave, a keď ho muži zákona vyzvali, aby sa podrobil dychovej skúške, tak odmietol.

Pre presnejšie definovanie odkazujem na § 289 Zákona č. 300/2005 (Trestný zákon):

Trestný čin ohrozovania pod vplyvom návykovej látky
 (1) Kto vykonáva v stave vylučujúcom spôsobilosť, ktorý si privodil vplyvom návykovej látky, zamestnanie alebo inú činnosť, pri ktorých by mohol ohroziť život alebo zdravie ľudí alebo spôsobiť značnú škodu na majetku, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá, kto sa pri výkone zamestnania alebo inej činnosti uvedenej v odseku 1 odmietne podrobiť vyšetreniu na zistenie návykovej látky, ktoré sa vykonáva dychovou skúškou alebo orientačným testovacím prístrojom, alebo sa odmietne podrobiť lekárskemu vyšetreniu odberom a vyšetrením krvi alebo iného biologického materiálu, či nie je ovplyvnený návykovou látkou, hoci by to pri vyšetrení nebolo spojené s nebezpečenstvom pre jeho zdravie.

V tomto prípade netreba rovnako opomenúť, § 22 ods. 1 Zákona o priestupkoch,podľa ktorého priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky sa dopustí ten, kto:

a) ako vodič vozidla sa odmietne podrobiť vyšetreniu na zistenie požitia alkoholu alebo inej návykovej látky spôsobom ustanoveným osobitným predpisom (219/1996 Z. z. o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb), hoci by také vyšetrenie nebolo spojené s nebezpečenstvom pre jeho zdravie)

Ak sa niekto zamýšľa, že ako je možné, že tú istú vec upravuje Trestný aj Priestupkový zákon, zamýšla sa opodstatnene. Je to chyba v našom právnom systéme, kedy dochádza k tzv.duplicite sankcií, s čím vznikajú dosť značné rozpory, kedy je porušovaná zásada"ne bis in idem", teda že jeden skutok nemôže byť prejednávaný dvakrát na tom istom stupni. To znamená, že môžeme dospieť ku stavu, kedy osobe, ktorá porušila právne predpisy, bude uložená pokuta podľa Priestupkového zákona, a zároveň pokiaľ skutok bude neskôr prejednávaný ako trestný čin, môže dôjsť k uloženiu ďalšej sankcie (individuálne/kumulatívne) podľa Trestného zákona (peňažný trest,zákaz činnosti,trest odňatia slobody).

V každom inom demokraticky právnom štáte by za takéto konanie boli vyvodené dôsledky. V Anglicku-A.Johnson sedí dokonca vo väzení, za pohlavný styk s neplnoletou.V Českej Republike, i keď síce D.Limberský, ktorý šoféroval opitý s 1,5 promile v krvi, vo väzení nie je, ale dostal mastnú pokutu s ročným zákazom vedenia motorového vozidla. Vo Francúzsku prešetrovaný Karim Benzema, akokoľvek skvelý futbalista, bol v období vyšetrovania vylúčený z národného tímu, a dokonca aj po samotnom vynesení rozhodnutiaza národný tím nehrá, pretože právo nie je len o zákonoch, ale aj o morálnych pravidlách a zodpovednosti. Aj preto som odzačiatku názorovo stál za J.Kozákom, ktorý sa správne rozhodol Weissa na zápas nepovolať, bez ohľadu na to, že ide o hráča, ktorý ak je koncentrovaný na hru, vie spraviť rozdiel. Aj keď sa niektorí môžu odvolávať na fakt, že sme malá krajina, a nepostaviť hráčov takého rangu je priveľkým luxusom, práve aj tu sa ukazuje, ako zvrátene a nehumánne dokáže premýšľ istá dosť podstatná časť našej spoločnosti.

Na záver, ak niekto ešte stále nevie, kde vzniká podhubie pre extrémistické sily a anarchiu v spoločnosti, tak radím nech si každý spomenie na prípad bezúhonného Vladka Weissa, kedy namiesto toho, aby došlo k spravodlivému vyvodeniu dôsledku, sa z poctivých policajtov, ktorí konali tak, ako im to zákon prikazuje, a rovnako zo všetkých poctivo zmýšľajúcich ľudí na Slovensku, urobili obyčajní hlupáci. Ide o ďalší z prípadov poukazujúcich na fakt, že bašte slovenského právneho systému sa rúcajú aj pozostalé základy.

Z prípadu "Vladka" došlo, aj to polročnom vyšetrovaní prípadu, k obvineniu, no dnes prokuratúra rozhodla, že skutok sa, ako sme si už v nšej krajine zvykli, NESTAL.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar ide do civilu. O plánoch viac hovoriť nechce

Ministerka Saková predstaví nového šéfa polície v pondelok. Ohlasuje väčšie zmeny.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Bugár odmietol Fica, znepokojený nie je

Ako Most povedal, že nepodporí návrh Smeru.


Už ste čítali?